Scenariusz lekcji
Nauczyciel: mgr Maria Żakiewicz
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
· klasa – V szkoły podstawowej · czas zajęć – 1 godzina lekcyjna
Cele lekcji: Uczeń umie: - pamięciowo i pisemnie dodawać i odejmować ułamki dziesiętne - czytać ze zrozumieniem tekst zadania - rozwiązywać zadania tekstowe - szacować wyniki obliczeń - przejawiać aktywną postawę podczas lekcji
Metody nauczania: - praktyczne działanie
Formy pracy: - praca w grupach
Środki dydaktyczne: - regulamin konkursu - zestawy pytań: za 1 punkt, 2 punkty, 3 punkty - kartki formatu A4 i mazaki
Uproszczony tok lekcji:
CZĘŚĆ PRZYGOTOWAWCZA
1. Czynności organizacyjne: · sprawdzenie obecności · podział klasy na 5 zespołów, wybór liderów · sporządzenie tabeli do zapisu punktacji zespołów
CZĘŚĆ PODSTAWOWA
1. Zapoznanie uczniów z tematem i przebiegiem lekcji. 2. Przedstawienie regulaminu konkursu. 3. Przeprowadzenie konkursu zgodnie z regulaminem. 4. Podsumowanie i nagrodzenie pracy uczniów ( nagrodą są oceny i plusy ).
CZĘŚĆ KOŃCOWA 1. Podanie pracy domowej. Ćwiczenie 1 i 3 str.19 – na ocenę dst, ćwiczenie 19 i 20 str. 18 – na ocenę db, Zadanie 6 i 8 str.111(podręcznik) – na ocenę bdb. Dla chętnych superzagadka str.111
REGULAMIN KONKURSU
Konkurs daje możliwość uczniom klasy piątej wykazania się umiejętnością dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych.
W konkursie uczestniczą wszyscy uczniowie w klasie podzieleni na zespoły. Każdy zespół ma swojego lidera. Zadaniem każdego zespołu jest prawidłowe rozwiązanie wylosowanych zadań.
Zadania konkursowe mają różny stopień trudności i różną wartość: I stopień – 1 punkt II stopień – 2 punkty III stopień – 3 punkty
Każdy zespół otrzymuje następującą liczbę zadań: I stopień – 4 zadania II stopień – 2 zadania III stopień – 1 zadanie
Zadania lidera: - dzieli zadania między członków zespołu - ustala sprawozdawcę każdego zadania - uczestniczy w rozwiązywaniu zadań - czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy zespołu - zapisuje w tabeli zdobyte przez zespół punkty - ocenia pracę członków zespołu
Czas pracy każdego zespołu wynosi 20 minut. Sprawozdawcy prezentują zadania i ich rozwiązania, nauczyciel wspólnie z klasą przyznaje punkty. Zwycięża zespół, który zdobył największą liczbę punktów.
Nagrody: I miejsce – oceny bardzo dobry II miejsce – dwa plusy Otrzymanie plusa przez pozostałe zespoły będzie zależne od wyniku pracy. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w pracy zespołu, nie będą nagradzani.
ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY - NAUCZYCIEL MATEMATYKI
BAR MLECZNY „BIEDRONKA”
ZUPY DRUGIE DANIA DODATKI Pomidorowa: Naleśniki: Ziemniaki 0,70 - z ryżem 1,30 - z serem 3,50 Makaron 0,75 - z makaronem 1,35 - z kapustą 2,45 Frytki 2,50 barszcz czerwony 1,55 Jajka sadzone 2,80 Ryż 0,60 Szczawiowa 1,50 Pyzy 2,00 Bułka 0,30 Jarzynowa 1,30 Krokiety 2,35 Ogórek kiszony 0,35 Fasolowa 1,70 Kotlet mielony 3,15 Sur. biała kap. 0,80 Grzybowa 1,95 Kotlet schabowy 3,40 Sur. kiszona kap. 1,20
Wspólnie macie ....... złotych. Pieniądze powinniście przeznaczyć na opłacenie wszystkim wstępu do ZOO i obiadu złożonego z dwóch dań w barze „Biedronka”. Bilet do ZOO kosztuje 3zł, ceny poszczególnych dań są podane w cenniku. Waszym zadaniem jest podjęcie decyzji, co każde z was będzie jadło i ile to będzie kosztowało. Ciekawe, czy wystarczy wam pieniędzy? |